Starożytna inspiracja
Nasz projekt siedziby galerii arabskiej sztuki współczesnej Barjeel Museum inspirowany był symbolem ۞ ربع الحزب rubʿ al-ḥizb . Symbol ten powszechny w kulturze arabskiej uznaliśmy za dobrą podstawę dla naszego projektu. Pismo arabskie i motywy geometryczne to dwa elementy wspólne dla zróżnicowanego współczesnego świata arabskiego. Budynek muzeum jest próbą przedstawienia tej myśli, trójwymiarowego przedstawienia reguły geometrycznej, która organizuje przestrzeń.
Podróż do świątyni sztuki
Jedziesz szeroką autostradą, mijając stację benzynową i oto on – budynek w kształcie monolitycznego prostopadłościanu unoszącego się nad ziemią. Najpierw wchodzisz do podziemnego parkingu, ciekawy, czego można się spodziewać po tym tajemniczym budynku. Później już tylko krótka podróż windą prowadzi do wysokiego atrium – rdzenia, który przenika cały budynek. Dostarcza on do większości jego wewnętrznych przestrzeni pośrednie światło i widok drzew – rzadkość w surowym klimacie. Twoja wycieczka rozpoczyna się na pierwszym piętrze, gdzie wystawiona jest stała kolekcja. Do tej przestrzeni prowadzą schody. W rezultacie widzisz z różnych perspektyw drzewa i otaczające je tarasy. Po wizycie na antresoli z tymczasową wystawą sztuki ulicznej zastanawiasz się nad niektórymi kwestiami politycznymi. Postanawiasz wejść na dach, aby odświeżyć umysł. Zauważasz charakterystyczne wieże wiatrowe i zacienione przestrzenie do rozmów i seminariów, w których chętnie będziesz uczestniczyć. Wychodzisz z wystawy, ponownie wybierając schody. Tym samym okrążasz cały budynek wewnątrz, finalnie wracając do punktu wyjścia.
Trudny klimat
Szardża – jeden z emiratów ZEA urbanizuje się dzięki technologii, która pozwala mieszkać ludziom w tym niesprzyjającym do życia miejscu. Jednocześnie znane są od pradawnych czasów metody wentylowania pomieszczeń przy pomocy wież wiatrowych. Monolityczna, brutalna bryła zawieszona w przestrzeni zwieńczona czterema wysokimi wieżami to próba stworzenia landmarku w anonimowym otoczeniu. Jednocześnie to próba mariażu starego z nowym.