Wyrazista forma budynku
Zespół Centrum Edukacji Ekologicznej składa się z zabytkowej leśniczówki i budynku głównego. Zaprojektowaliśmy go w zwartej formie dwóch wzajemnie przesuniętych prostopadłościennych brył stanowiących kondygnacje. Bryła piętra jest równoległa do budynku leśniczówki i ul. Papirusów, zaś bryła parteru równoległa do południowej granicy działki.
Na elewację budynku składa się drewniany ruszt, otaczający cały budyenk. Są to pionowe deski ustawione prostopadle do elewacji, mające podkreślać związek założenia z naturą. Mocno przeszklony parter, mieszczący w sobie część ekspozycyjno-konferencyjną, nadaje konstrukcji lekkości i nawiązuje swoisty dialog z osobami znajdującymi się przed nim, dając przedsmak tego, co można zobaczyć w środku.
Centrum Edukacji Ekologicznej – podział funkcjonalny
Budynek Centrum Edukacji Ekologicznej w dzielnicy Młociny będzie spełniać następujące funkcje:
- ekspozycyjno- konferencyjna, realizowaną w ogólnodostępnej części: foyer wraz z recepcją oraz szatnią, pomieszczeniu wystawy głównej, sali multimedialnej, sali konferencyjnej;
- dydaktyczną, mieszczącą się w salach edukacyjnych, sali multimedialnej oraz sali laboratoryjnej;
- administracyjno- biurową, realizowaną w części biurowej na piętrze. Mowa tu o pokojach biurowych, sali spotkań, a także pracowni.
Zabytkowa leśniczówka po przeprowadzeniu remontu pełnić będzie funkcję sali wystawowej i kawiarni.
Wiele zastosowań otoczenia budynku
Centrum Edukacji Ekologicznej Warszawa – Młociny to budynek, który wyposażony jest w szereg udogodnień. Zarówno budynek, jak i teren wokół niego, w całości przystosowany jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne.
Rozległy, zielony teren przed budynkiem zachęca do spacerów i ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu, pozwala na bardzo różnorodne aktywności, związane z działalnością Centrum Edukacji Ekologicznej. Mogą tu odbywać się prelekcje, warsztaty, pikniki czy koncerty. Stwarza również możliwość na przeniesienie części ekspozycji na otwartą przestrzeń.