Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu
Istniejący budynek Biblioteki Wojewódzkiej powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku. W miejscu istniejącej czytelni zaprojektowaliśmy zupełnie nowe skrzydło. Książnica Kopernikańska została przez nas podzielona funkcjonalnie – część konferencyjną umieściliśmy na poziomie -1, a nową czytelnię z podręcznym księgozbiorem na kondygnacjach wyższych. Nową część zintegrowaliśmy z istniejącym już lobby w jeden organizm. Przygotowaliśmy również projekt elewacji głównej istniejącego już budynku.
Integracja istniejącej części budynku z rozbudową
Stary i nowy budynek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Toruniu stoją względem siebie równolegle. Przestrzeń pomiędzy zajmuje łącznik i atrium z wyjściem w poziomie sal konferencyjnych. Stary budynek zyskał ciemno szary kolor, nowa czytelnia jest w całości biała, począwszy od elementów konstrukcyjnych a na meblach skończywszy. Całość, na zewnątrz i wewnątrz, zintegrowana jest blachą kortenowską, która stanowi główny, najbardziej dominujący i charakterystyczny element kolorystyczny. Dzięki temu podkreśliliśmy spójność całościowej koncepcji obiektu. Salę czytelni rozplanowaliśmy na trzech antresolach tak, by stanowiła jedną, wspólną przestrzeń.
Podwójna skóra jako wentylacja
Nowy budynek wyposażyliśmy w „podwójną skórę”. Dzięki temu powietrze pomiędzy ścianami wykorzystuje system wentylacyjny. Poza ochroną przeciwsłoneczną, gwarantuje to także dobrą izolację cieplną budynku i oszczędność energii. Dodatkowo płaski dach starego budynku jest podstawą dla baterii ogniw PV, wspomagających zasoby elektryczne dostępne z sieci. Projektując rozbudowę budynku Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu staraliśmy się zastosować jak najbardziej ekologiczne, przyjazne dla środowiska rozwiązania.