Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej – budynek współgrający z otoczeniem
Zespół dwóch budynków stanowiących centrum edukacji przyrodniczej i ośrodek badawczy Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się w dziewiczej okolicy nad jeziorem Łuknajno. Oba budynki wtapiają się w otoczenie: częściowo są przysypane ziemią, a ich elewacje pokrywają rośliny. Kolorystyka zaprojektowanego przez nas obiektu nawiązuje do naturalnych barw dominujących w otoczeniu. Wszystkie te zabiegi sprawiają, że Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej zdecydowanie można uznać za doskonały przykład architektury egzystującej w harmonii z naturą.
Nacisk na ekologiczne rozwiązania
Projektując Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji przyrodniczej zwracaliśmy szczególną uwagę na to, żeby zaproponowane przez nas rozwiązania były jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Materiały, z których zaplanowano oba budynki to żelbetowe prefabrykaty. Ten rodzaj konstrukcji pozwala na przygotowanie jej poza miejscem budowy i zainstalowaniem go w krótkim czasie. Rozwiązanie to wybraliśmy ze względu na stosunkowo niewielkie szkody, jakie wyrządza ono otaczającej przyrodzie.
Betonową elewację zdecydowaliśmy się ukryć za panelami z kortenowskiej blachy. Ze względu na naturalny kolor i jego zróżnicowanie uznaliśmy go za najbardziej odpowiedni w tym kontekście przyrodniczym. Attykę obu budynków zmiękcza trzmielina rosnąca w donicach na dachu.
Budynki porośnięte roślinnością
Dwukondygnacyjny budynek seminaryjny zaprojektowano na planie okręgu. Dolna kondygnacja to pracownie z salą seminaryjną i wspólna przestrzeń z zapleczem gastronomicznym. Są tam również pokoje mieszkalne kadry i część techniczna. Górną kondygnację zajmuje wianuszek pokoi studenckich, które otaczają „zielony” dziedziniec z ekstensywną roślinnością. Budynek wystawowy w rzucie jest połączeniem dwóch okręgów. Górna kondygnacja to strefa wejściowa z częścią ekspozycji i salą seminaryjną, parter to eksploratorium pokazujące życie w małym zbiorniku wodnym.
Projektując Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej mieliśmy przede wszystkim na celu jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne. Najważniejszym celem powstania tego centrum jest ochrona bioróżnorodności, głównie poprzez edukację.
Projekt naszego centrum dostał wyróżnienie w kategorii Najlepszy Projekt Ekologiczny w konkursie Green Building Awards 2018 Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Zobacz wszystkich laureatów
Realizacja była także nominowana do nagrody Property Design Awards 2023 w kategorii Bryła – Obiekty publiczne. Zobacz pozostałe projekty
Ponadto projekt otrzymał także nagrodę Real Estate Impactor 2023 dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii imponujące projektowanie. Zobacz pozostałe nagrodzone projekty.
Centrum nagrodzono także w kategorii Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego w konkursie PLGBC Green Building Awards 2023. Zobacz wyniki konkursu